Skaraborgsresor
Datum: 2012-02-22    Vecka: 08
Start / Utland / Schweiz med Glaciärexpressen

Schweiz med Glaciärexpressen Schweiz med Glaciärexpressen #1 Schweiz med Glaciärexpressen #2

Schweiz med Glaciärexpressen

Återigen har vi nöjet att presentera resan till den schweiziska alpvärlden. På programmet står det också ett besök i Liechtenstein och Vaduz – en pärla bland huvudstäderna. En av resans många höjdpunkter är en heldag ombord på Glaciärexpressen, som tar oss genom orörd natur och vackra dalar. Tåget trafikerar St Moritz – Zermatt och går över 291 broar och genom 91 tunnlar. Under resan i det komfortabla tåget beundrar vi den hänförande och imponerande utsikten över Alperna.

Dag 1 Hemorten – Hannover
Tidig avfärd och sedan bär det av söderut mot Skåne. I Helsingborg tar vi färjan över till Helsingör och snabba vägar leder oss vidare genom Danmark till nästa färjeläge. Under eftermiddagen anländer vi till tyska Puttgarden, fortsätter med bussen lite till och så småningom är vi framme i Hannover. Här checkar vi in på hotellet och äter gemensam middag.

Dag 2 Hannover – Feldkirch
Efter frukost fortsätter vi längre söderut. Vi passerar Göttingen och Kassel på vägen samt gör några stopp för bensträckare. Fram emot eftermiddagen passerar vi även gränsen till Österrike. Dagens mål är det genuint vackra Feldkirch och vårt mysiga hotell. Här vilar vi ut oss och äter en god middag på hotellet.

Dag 3 Feldkirch – Martigny med Vaduz, Chur och en tur med Glaciärexpressen
Tidig frukost och sedan avfärd mot Liechtenstein. På morgonen har vi möjlighet att besöka Vaduz – Liechtensteins huvudstad, som är belägen vid floden Rhen. Staden är parlamentets säte men är också känd för sitt postmuseum, sina konstskatter och sin livliga turism. Vaduz slottet gör sig synligt redan på långt avstånd eftersom det ligger vackert beläget uppe på ett berg. Det byggdes för ungefär sjuhundra år sedan och sedan år 1712 har det varit hemmet för prinsen av Liechtenstein. Från år 1938 och fram till i dag bor prinsen och hans familj där vissa delar av året. Detta har dock lett till att slottet inte är öppet för allmänheten. Därefter beger vi oss mot Chur. Det är huvudstaden i landskapet Graubünden och till största sevärdheterna räknas bl a biskopspalatset, den romanska katedralen från 700-talet och de vackra husen runt Rådhuset och St Martinskyrkan. Under tidig eftermiddag går vi också på Glaciärexpressen – resans höjdpunkt – som under färden ger oss oförglömliga intryck från alpvärlden. Tåget går förbi städerna Chur (där vi går ombord) , Disentis, över Oberalp-pass på 2.033 m till Andermatt och vidare till Brig. Under tågresans gång äter vi också en härlig lunch ombord (ingår i priset). Snart är vi framme i den kända semesterorten Zermatt vid Matterhorn. Härifrån vänder vi sedan med ett litet tåg till Täsch (går var 20:e minut), där vår chaufför väntar på oss. Bussen kör vidare till området kring Visp där vi kommer att äta en gemensam middag på en trevlig restaurang(ingår i priset) Därefter fortsätter vi i vår buss längs floden Rhônes dalgång och under kvällen kommer vi till Martigny, där sköna sängar väntar.
  
Dag 4 Martigny
En fantastisk dag i Martigny! Staden har mycket gamla anor och har varit känd sedan den romerska perioden då Julius Cesar placerade sina trupper här år 57 f.Ch. Det finns många arkeologiska fynd som har gjorts i området och själva Martigny är så otroligt vacker med sin djupa förankring i historien. Dagen tillbringar vi enligt egna önskemål. Ta gärna en promenad i stadskärnan för att shoppa, äta gott och upptäcka den förtjusande arkitekturen. Här finns också Pierre Gianadda museet - ett fantastiskt konst- och bilmuseum väl värt ett besök. Middag på hotellet.

Dag 5 Martigny - Karlsruhe
Gemensam frukost och sedan åker vi mot Genévesjön. Vi passerar slottet Chillon på en klippa i sjön och tar en paus i den populära semesterstaden Montreux. Sedan passerar vi huvudstaden Bern på vår väg mot Basel där vi stannar en stund för lunch på egen hand. Resan fortsätter vidare över Rhendalen och in i Tyskland. På snabba motorvägar kör vi norrut förbi Freiburg, till Karlsruhe där vi övernattar och äter middag på hotellet.

Dag 6 Karlsruhe - Lübeck
Frukost på hotellet och sedan bär det av igen. Vi tar motorvägen förbi Frankfurt, Kassel, Hannover och Hamburg till Lübeck som är dagens mål. På vägen kommer vi att stanna för några bensträckare eller fikapauser. Middag på hotellet.

Dag 7 Lübeck - Hemorten
Sista dagen på resan. Vi stärker oss med en god frukost på hotellet och åker sedan mot Puttgarden för att ta färjan över till Danmark. Via färjeöverfarten Helsingör - Helsingborg kommer vi snart till Sverige igen och säger farväl till varandra.




Resmål:
Schweiz med Glaciärexpressen

Pris från:
7,595:-

Enkelrumstillägg:
1,200:-

Avbeställningsskydd:
175:-

Resans längd:
7 dagar

Avresa:
2012-07-30

Ingår i priset:
resa i modern helturistbuss, vägavgifter och skatter, färjeavgifter, logi i dubbelrum, halvpension (fr o m middag dag 1 t o m frukost dag 7), Utflykter enligt program, tur med Glaciärexpressen och lunch ombord, tågtransport Zermatt - Täsch, reseledarens tjänster. Ev entréavgifter och måltidsdrycker ingår ej.

Hotell:
Dag 1: Ramada Hotel Europa, Bergstrasse 2, HANNOVER,
tel +49 511 952 80
Dag 2: Hotel Weisses Kreuz, Königshofstrasse 2, FELDKIRCH,
tel. +43 5522 3456
Dag 3–4: Hotel Forclaz Touring MARTIGNY,tel +41Dag 5: Renaissance Karlsruhe Hotel, Mendelssohnplatz, KARLSRUHE, tel + +49 (0) 721 371 70
Dag 6: Scandic Hotel Lübeck, Travemuender Allee 3, LÜBECK, tel +49 (0)451 37 060

Påstigningsplatser:
Vi plockar upp er här.


Övriga anslutnings-
möjligheter:

Klicka här!

Grupper & Företag

Funderar ni på en resa för kompisgänget, företaget, föreningen?

Hör gärna av er till oss var sig det gäller resa över dagen eller flera dagar, inrikes eller utrikes.

Vi vill gärna hjälpa er med förslag och offert.

- Här ställer du en förfrågan

Presentkort
Skaraborgsresor på Facebook!